Kadın Erkek İlişkileri

Evlilik Kurumunda Güzel Geçim
Paylaşılan hayatı iyi ya da kötü bir hale büründürmek yüzdelik dilimle ifadesi olacaksa %70 erkeğin elindedir. Her ne kadar ilişkiler de erkeğin sadece maddi anlamda bir kazanç sağlaması sağlaması ve rahat bir yaşam kriterlerini oluşturması gerekiyor gibi gözükse de yüklenen başka sorumluluklarda vardır.
Öyle ki dinimizce erkeğin ailesine güzel davranması kişiye farz kılınmıştır denilmektedir. Aksi takdirdeki bir davranışın sergilenmesi aile fertlerine uygulanan bir zulümdür. Diye nitelendirilmektedir. Ve daha da önemlisi zulüm dinimizde haramdır. Bu nedenle erkeklerin en çok dikkat etmesi gereken konu ailenin diğer bütünlüğünü sağlayan bir tamamlayıcı unsur olan eşe iyi davranması gerekmektedir. Bu davranışlara dikkat edilmesi için erkeğin özünde var olan bir merhametin olması gerekmektedir.
Evdeki eşle iyi geçinmek demek sadece davranışlar olarak eşe eziyet kavramındaki davranışlar da bulunmak değildir. Öyle bir durum söz konudur ki var olması gereken geniş bir sabır yelpazesi içine kendisini barındırmasıdır. Yani eşi ile yaşanılan sorunlarda sabır göstermelidir.
Yaşanan sorunlar da her iki tarafında sükûneti sağlaması zorunludur. Genellikle bu konularda bayanlar itina gösterseler de bazen bu görevi erkelerin üstlenmesi, iyi geçinmek adına, eşinin öfkelendiği vakitlerde ağır davranmak, sabretmek ve gerekirse sessizce başak bir odaya geçip sakinleşmesi beklemektir.
Aslında hayatımızda birçok şeyin adı sanattır ya, aslında en büyük ve kıymeti bilinmesi gereken sanat güzel geçimdir. Bu sanatı maalesef ki günümüzde az görmekte ve yaşanılan en ufak bir sorunda yollar ayrılmaktadır. Oysaki sabretmek ve hayatı paylaşmak yanlış ve doğruları beraber bulabilmek için vardır, birliktelikler. Karşılıklı var olan bozuk düşünce ve ahlakları köreltmek ve geniş bir ufka saybolmaktır.
Erkekler yaşadıkları sosyal hayatta taşıdığı yükümlülüklerin daha fazlasını evi için sarffetmelidirler. Kişilerin bir birlerini anlamaları ve ortak bir nokta da buluşabilmeleri için anlayış, hoşgörü, saygı kavramalarının yaşanan dört duvar içerisinde olması ve duvarların yıkılmaması için destek konumunu yaşatabilmelidir. Eve geldiğinde sinirli bir eşle karşı karşıya geldiğinizde,
**eksik gördüğünüz noktaları o an için dile getirmemelisiniz.
**sinirli olduğunu anladığınız anda farklı konularla gevşemesi sağlamalısınız.
**Yaşanan sorun hakkında tartışmadan öncelikle sakinleş ilmesi için iyi yönde telkinlerde bulununuz.
**Konuşmasını sabırla dinlemeli ve bitti anda sende haklısın cümlesini kullanmalısınız
**Minik jestler ile gülümseme oluşmasını sağlamalısınız.
**sinir bozan bir durumda eğer ki sizin de isminiz geçiyorsa, kendinizi bir elekten geçirmeli, tekrarının yapılmayacağı inancını eşinize aşılamalısınız.
**Ortam değişiklikleri her zaman için iyi bir kurtarıcı niteliği taşımışlardır.
Böylesi durumlarda bayanların sakinleştirilmesi çok daha kolaydır.Sıcak bir dokunuş ..

Yıkılan Evliliklerde Arta Kalanlar
Sevgi ile bir araya gelen eller, artık ayrılmış ve yeni bir başlangıç için başka bir sayfa açılmıştır. Yaşanılan beraberliklerde eğer ki flört adına yaşıyorsanız yaşanan ayrılık sonrasında size arta kalacak olana tek şey, hayatı öğrenme ve insanları tanımadır. İçinize bıraktığı hüzün ve gözyaşı ise kendinize ve karşınızdaki kişiye yakıştıramadıklarınızdır.
Hiçbir insan karşıdaki insanla ayrılmak adına bir araya gelmez. Herkesin kendince kurduğu bir hayali ve hayatındaki kişi ile başarmak istediği bir hedefi vardır. Farklı ve düşünce ve hedeflerin bir araya gelmesi ve bu hayalleri bir çizgide buluşturup hedefe varması hiçte kolay değildir. Çünkü hayat dediğimiz kavramaların arasında zaman merhumu vardır. Bu zaman ilerledikçe kişinin duygu his ve beyin yapısı da kendi kanaatince yerinde durmaz zamana eşlik eder ve yol alır.
Genellikle ortak noktada buluşan beyinler, duygu yönünden bunun adını evlilik müessesi diye adlandırır. Ve evlilik kapısından farklı bir dünyaya adım atar. Bu adımlarda ilk etap da herhangi bir sorun yoktur. Çünkü belirlenen kritere yani hedefleri birleştirip evlenme adını yakıştırıp bu eylemi gerçekleştirmişlerdir.
Peki, neden sonra aynı kapıdan girmekte zorlanılır? Çünkü bu kapıdan girildiği anda beraberinde kapıdan giren birçok sorumluluk vardır. Ve hayat artık eskisi gibi taşınması gereken duygu yükü değildir. Görülmesi gereken bazı gerçekler vardır. Geçindirilmesi gereken bir aile sağlanması gereken bir ev düzeni ve sosyal bir birliktelik söz konusudur.
Yani artık hayat iki kişilik değildir. Bir şekilde yuvarlanıp gidiyoruz değimi kullanan çiftler daha sonra bu değimi bu evlilik böyle gitmiyor değimiyle değiştiriyorlar.
Gösterilemeyen sabır, anlayış, unutulan sevgi bağları silik olması nedeni ile sıkıntıya girilen evlilikte bir suçlu aranmaya başlıyor. Ve kimse yapılan hataları kabullenmediğinden bu arama hep devam editör. Ve her defasında kavgalar daha da çıkmaz bir hal alıyor. Evet, bir suçlu var olmalı. Her şey dörtdörtlük giderken hayatınız bir anda ters gitmeye başlıyor. Ve hiçbir olay kendiliğinden oluşmaz. Yani illaki bir suçlu gerekli.
Suç, kendimizde beynimizden öte bizi yönlendiren yüreğimizde var olan duygularımızdır. Olaylara duygusal bakan insanlar daha çabuk yıkım yaşarlar. Elbette ki evliliklerde duygu, his, özlem, sevgi olması bir zorunluluktur. Ama objektif bakıp duygu ile olgu kavramları arasında bir neden sonuç ilişkisi kurup bir mantık öne sürmemiz gerekmektedir.
Bütün bunlar gerçekleştirilemediğinden dolayı da evlilikler ayrılıklarla sonuçlanır. Ayrılık demiyorum, ayrılıklar diyorum, çünkü ayrılan sadece sizin bedeniniz yüreğiniz değildir. Nefes alıp verdiğiniz evinizden, taşıdığınız sorumlulukların adından, edindiğiniz çevreden, hayallerinizden, hedeflerinizden ve bir yürekten ayrılırsınız. Ayrılıklarda bir geçek vardır ki oda, kadınlar erkeklere göre daha sıkıntı yaşarlar. Erkekler kalan hayatlarına kaldıkları yerden bir şekilde tutunup devam etmesini başarırlar. Bayanalrda bu durum biraz daha güçtür. Yani arta kalan külleri gene bayanılar topluyor ve bağrına basıyor. Hele ki yaşanılan birliktelikte bir evlat söz konusu ise bayanın omzundaki yük çok daha fazladır. Çalışma sıkıntısı yaşayan bayanların ev evlat ve sığıntı yaşantısı çekilmez bir hal alır ve kişide çeşitli duygusal rahatsızlıklara yol açar.
Arta kalan zorlukların keşke yaşanmadan bilincinde olunabilse…

Evlilikte Neyin Zengini Neyin Fakirisiniz?
Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var hesabı yaşanırmış eskiden evlilikler. Bir kahvaltı sonrası pamuk ellerle eşe yapılıp ikram edilen kahvelerin hatırına pamuk eller üşümesin diye sırtta kömür taşınıp odun kesilip eller nasırlaştırılmış.
Beraber soğuk hava solunur beraber güneşin alnında ter akıtarak yastık altı paralar saklanır ve nine dede olunduğu zaman evlat için ev alınırmış. Sizde düşündünüz değil mi? Eskinin yürekleri ile şimdiki yürekler aynı mı diye? Eskiden yürek varmış, şimdi ise ilerleyen teknoloji ve değişen düşünceler.
Evlenme kararları artık verildiği zaman ailelerin bir birine sorduğu sualler değişmiş her şey maddiyatla bağdaştırılmıştır. Kız ailesi kızın oturacağı evi, erkek ailesi ise kaç üniversite bitirdiğini sorar olmuş.
Her şey zamanla eskiyor,zamanda eskiyor demek ki,değişen bayramlar,değişen gelenekler,değişen düşünceler..ama ne ilginçtir ki geçmişe de duyulan özlemler illaki vardır.
Alınan evlilik kararlarında duygu fakirliği yaşanması ve istek zenginliğinin yaşanmasından dolayı hep çöküntüye uğrayan evliliklerle karşılaşıyoruz. Demek ki bir yerlerde yanlış olan bir şeyler var. Fakat bu yanlışları maalesef ki görmeyecek kadar da gözlerimiz kapamışız bir ama misali. Hayatımızı bu denli etkileyen maddi istekler nasıl oluyor da duyguları yok edip kişilerin yüreklerini karalayabiliyor. Evlilikte oysa yaşanması paylaşılması gereken ne çok duygu var. Birlikte paylaşılan sıcak bir sofrada neden sıcak bir çorba yetmez olmuş. Bu kadar mı fakirleştik duygu his yaşamak adına. Yaşanılan en ufak bir sorunda neden eşler bir birinin sıkıntılarını yük olarak benimser olmuş ve en ufak bir rahatsızlıkla yol ayrımına karar verilmiş olur.
Eş seçerken yakışıklı, güzel, kariyer sahibi ve modern birini tercih eder olmuş ve evlenirken de tepeden tırnağa bir gösteriş meraklısı olmuş, yapılan düğünün arkamızdan aylarca konuşulmasını hayal eder olmuşuz. Peki ya evleneceğimiz eş adayının duygu dünyası?
Oysa evlilikte asıl zenginlik dinen, ahlaken ve kalben biri birine denk düşen eşlerle aynı ruha sahip olmak değil mi? Ve bu güzel kurduğumuz dünyada hayırlı nesiller yetiştirmek için dünya güzeli evlatları dünyaya getirip de bağrımıza basmak değil mi?
Yaşadığımız bu onurla da onurlanıp pamuk ellerle yapılan kahvenin kırk yıl hatırına ellerin ısıtılmasını sabırla beklemek hazzını neden yoksun yaşayalım ki?
Kısa ve net bu cümlelerde gizlenen fakirlik ve zenginlik duygularımızı silkeleyip yerine kavramalarının yerini değiştirip anlamlandırmamız ve hayatımıza almamız gereken birkaç cümleden kendimizi yoksun bırakmamalıyız.
**Sana nasıl yardımcı olabilirim?
**Sen ne düşünüyorsun?
**Sana katılıyor ve seni anlıyorum
**Bu konuda hatalıyım, özrümü kabul etsen?
**İyi ki varsın.
**Bir kahveye ne dersin?

EKLENME TARİHİ
Bu haber 01 Kasım 2013, 16:07 tarihinde eklendi.
KATEGORİ
OKUNMA
Bu Haber 444 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Hayatim.NET Haber Portalı..
Popüler Haberler & Yorumlar


Kültür & Sanat
Nargile Kültürü

Nargile Kültürü

Türkler her zaman için milli değerlerine ve geçmişten gelen bağlarına sıkı sıkıya bağlı bir millet olmuşlardır.Asırlardır hayatımızda... [Devamı]
Türklerin Çay Keyfi

Türklerin Çay Keyfi

Türk milleti diğer dünya uluslarından çok farklıdır.Hem kültürel , hem inanç yönünden hemde beslenme alışkanlığı olarak.Biz halen... [Devamı]
Türk Kahvesi Kültürü

Türk Kahvesi Kültürü

Nesiller boyunca insanların en keyif aldığı anlara eşlik eden bir içicek adı sorulsa , direk aklımıza gelicek milli içiceğimiz Türk kahvesidir.Çocukkken... [Devamı]
Ankara Sohbet Odaları

Ankara Sohbet Odaları

Ankara Sohbet Odaları Ankara’da yaşayan insanlar için il bazlı olarak oluşturulmuş olan sohbet odası Ankara sohbet odaları adı altında... [Devamı]
Eski Mynet Sohbet

Eski Mynet Sohbet

Mynet sohbet odaları, Türkiyenin ilk e-mail anlamında lider olan şirketi seneler öncesinden amatör olarak ücretsiz mail servisi sağlamaktalardı. Mynet... [Devamı]
Bitki Nedir

Bitki Nedir

Bitki, Bitki Nedir, Bitki Nedemektir, Bitki Çeşitleri, Bitkiler. Bitki kelime olarak sözlüklerde ;bulunduğu yere kökleriyle tutunup gelişen,... [Devamı]
Facebook Şifre Kırma

Facebook Şifre Kırma

Facebook, Şifre Kırma, Facebook Şifre Kırıcı, Facebook Şifre, Facebook Şifre Kırma Programı. Sizlere daha önce Facebook Şifre Kırma Programı  hakkın... [Devamı]
Dünyanın Sonu

Dünyanın Sonu

Bu yazımızda dünyamız üzerine ufak bir araştırmayı  sizler ile paylaşacağız ve iddealı bir sorunun cevaplarını arayacağız “Dünyamız... [Devamı]
Seviyeli Sohbet

Seviyeli Sohbet

Seviyeli Sohbet Google kullanıcıları nın da begenmiş oldugu Aile bireyleri nin de bulunabilicegi en kaliteli Sohbet sistemi diyebiliriz. ülkemiz... [Devamı]
Taksim Sohbet

Taksim Sohbet

Taksim Sohbet, Taksim Chat, Taksim, Chat Sohbet, Taksim Sohbet Sitesi. Bu sayfanın sizlere hizmet amacı Taksim çevresinde iseniz ve kendinize arkadaş... [Devamı]
Anket
Karşı cinsten biri sizi öpücek.Hangi milletten olmasını isterdiniz ?
Türk
Fransız
Zenci
İtalyan
Japon